Nezávislý finanční poradce Plzeň

Švédsko míří ke konci bankovek a mincí

Švédsko míří ke konci bankovek a mincí, jako první země světa by mohlo zrušit hotovost a obchodovat již pouze elektronicky.

Švédské bankovky
Pro švédské bankovky se možná blíží konec doby jejich používání.

Kartou či chytrými telefony je možno ve Švédsku platit prakticky na všech místech, bankovky a mince tak zde používají často již pouze starší lidé, kteří trvají na jejich zachování.

Švédsko patří v oblasti bankovek mezi evropské průkopníky, neboť bylo první evropskou zemí, která v roce 1661 používání bankovek zavedla.

Platby pomocí karet a chytrých telefonů přijal tento technickým novinkám nakloněný národ jako standard i při drobných nákupech. Elektronicky se platí i v místech, kde jsou v tuzemsku možné jen platby v hotovosti a elektronicky jsou nepředstavitelné. Například jízdné v hromadné dopravě. Ve Švédsku ale v autobusech a tramvajích mnohdy jiná možnost plateb není. Kartou se platí v trafice i v pouličních stáncích.

Pomocí bankovek a mincí proběhnou ve Švédsku pouhá tři procenta plateb.

Příznivci elektronických plateb argumentují také vyšší bezpečností, neboť hotovost je možno snáze ukrást. Bezhotovostní obchody mohou také omezovat korupci, protože převody lze snadno vystopovat.

Zdroj: Konec bankovek a mincí? Švédsko k tomu míří

Další články:
Plzeň a Plzeňský kraj je nejlepší místo pro život v České republice
Debetní karta je druh platební karty.

Finanční poradce Plzeň

Nezávislý finanční poradce Plzeň