Podle výsledků projektu Místo pro život je Plzeň a Plzeňský kraj nejlepší místo pro život v České republice.
Ti, kdo žijí v Plzeňském kraji, mají štěstí: právě tento kraj se při podrobném zkoumání ukázal jako nejlepší místo pro život v České republice. Druhý skončil Královéhradecký kraj, třetí Praha. Kritérii byla například hustota sítě lékařů, možnosti pro volný čas, veřejná doprava či míra objasnění trestných činů.
Agentura Bison & Rose porovnávala v projektu Místo pro život jednotlivé české kraje jako celky. O tom, ve kterém kraji je nejpříjemnější žít, rozhodovala čtrnáctičlenná porota. Zasedli v ní například kardiochirurg Jan Pirk, zakladatelka sítě mateřských center Rut Kolínská, desetibojař Tomáš Dvořák či duchovní Zbigniew Czendlik. A poměřovali 54 kritérií z různých oblastí života.
Kritéria, která členové poroty měli k dispozici, byla pestrá: o tom, kde se dobře žije, tak vypovídala nejen třeba hustota silniční a železniční sítě nebo počet školek a lékařů, ale například i to, kolik je kde dárců krve, dobrovolných hasičů či jak moc se obyvatelé zapojují do politiky a veřejného života.
Kardiochirurg Jan Pirk měl o volbě nejdůležitějšího kritéria jasno od začátku. "Na první místo jsem dal ekologii a přírodu. Prostředí, ve kterém každý organismus žije, je rozhodujícím faktorem pro jeho zdárný vývoj, růst a přežívání," říká lékař.
Plzeňského hejtmana Milana Chovance výsledky překvapily, a to přesto, že je rodilý Plzeňan a na svůj kraj je hrdý. Podle něj je vítězství dáno tím, že kraj šikovně kombinuje výhody venkova, tedy hlavně krásné přírody Šumavy, a velkého města s širokou nabídkou kulturního vyžití.
Přednosti Plzeňského kraje: dobré pracovní podmínky, nadprůměrné množství lékáren, aktivní lidé.
Slabé stránky: téměř pětina lidí není připojena k vodovodu s pitnou vodou.
Zdroj: Plzeňský kraj je nejlepší místo pro život v Česku, Praha je třetí