Nezávislý finanční poradce Plzeň

Jak se bránit vymáhání dluhu v případě promlčené pohledávky

Lidé se mohou v případě promlčené pohledávky efektivně bránit pokusu o vymáhání dluhu a na spekulanty s dluhy namířit jejich vlastní zbraň.

Lidé, kteří jsou překvapeni platebním rozkazem v obálce se zeleným pruhem, který na soud podali překupníci s dluhy, vydělávající na stovkových, mnohdy již dlouhá léta zapomenutých, se proti nim mohou bránit jejich vlastní zbraní.

Touto zbraní se může stát pomoc advokáta, který jejich případ ochotně převezme i zdarma, neboť může využít pro své obohacení stejný princip, jako spekulanti s dluhy a bohatě vydělat právě na přemrštěných nákladech řízení, které jsou se přiznávány (pouze) právnímu zastoupení vítězné strany.

V případě, kdy se lidé zastupovat nenechají, náklady řízení jim nepřísluší, i když soudní spor vyhrají, a inkasní firmy tedy neriskují, že by musely platit ony někomu jinému tuto odměnu, která je zdrojem jejich královských zisků - a zažalují věc klidně znovu, i když žalobu před časem stáhli.

Jsou-li žalovaní přesvědčeni, že je pohledávka promlčená, k čemuž ve většině případů dojde po třech letech, nebo mají-li důkaz, že částku ve skutečnosti zaplatili či vznikla pochybně, měli by požádat o pomoc advokáta, který snadno určí, jakou mají šanci překupníkům čelit. Buďto jim doporučí zaplatit, nebo podá odpor, a to formálně přesně tak, jak se má. Tím platební rozkaz zanikne a poté k němu advokát podá do 15 dnů vysvětlení, proč je žaloba neodůvodněná.

V případě, kdy se dlužník advokátem zastupovat nenechá, vymahačská firma kromě nevelkého soudního poplatku neriskuje žádnou vysokou finanční újmu. Na soud podá žádost o zpětvzetí žaloby, soud případ zastaví a firmě nic nebrání v tom, aby žalobu po čase podala znovu. Tímto způsobem si s člověkem může v podstatě hrát donekonečna, až ten jednou nestihne termín nebo to prostě vzdá a zaplatí.

Proti spekulantům je však možno použít jejich vlastní zbraň, kterou je právě advokát. Ať již pak vymahač vezme žalobu zpět, nebo nechá proběhnout řízení, bude muset osobě, po které soudně vymáhal promlčenou pohledávku, uhradit náklady právního zastoupení a to ve stejné výši, kterou požadují i vymahači - v případě drobných dluhů se jedná obvykle o částky kolem sedmi tisíc korun.

Každý advokát se jistě rád ujme takovéhoto případu, protože pokud je pohledávka skutečně promlčená, pak se takový případ prakticky nedá prohrát.

Zdroj: Lidé mohou na spekulanty s dluhy namířit jejich vlastní zbraň

Další články:
Přístup do lesa a volné krajiny
Plzeň a Plzeňský kraj je nejlepší místo pro život v České republice

Pojmy finančního slovníku
bankomat | finanční riziko | zůstatek na účtu | úvěrový limit | splátkový kalendář | termínovaný vklad | debetní karta | vklad

Finanční poradce Plzeň
Reklama pomocí vůně útočí na čichové vjemy zákazníků.
30 případů majora Zemana cheaty
Ústavní soud ČR Brno poskytuje ochranu ústavním právům fyzických a právnických osob.
Stará paní u soudu

Nezávislý finanční poradce Plzeň